Ciąża krok po kroku: Co się dzieje w 1. tygodniu ciąży i kolejnych etapach?

Gratulacje! Właśnie rozpoczęła się jedna z najbardziej niezwykłych przygód życia – ciąża. Przez kilka miesięcy Twoje ciało będzie magicznym miejscem dla malutkiego, rosnącego i rozwijającego się człowieczka. Kto by jednak pomyślał, ile tajemnic kryje się już w tych pierwszych tygodniach ciąży? Niczego nie zostawimy przypadkowi – zapraszam na cudowną podroż, w trakcie której poznasz, co dzieje się z Twoim maluszkiem tworzącym się w Twoim łonie w pierwszym i kolejnych etapach ciąży.

1 tydzień ciąży – początek wielkiej zmiany

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w 1 tygodniu ciąży nic się nie dzieje, ale warto wiedzieć, że to właśnie wtedy, kiedy odbywa się zapłodnienie komórki jajowej przez plemniki. Wtedy też dochodzi do powstania zygoty – pierwszego etapu rozwoju płodu. To początek wielkiej przygody, ale na tym etapie jesteś jeszcze bezobjawowa i nie wiesz, że zaszłaś w ciążę. Poznawanie świata ciąży zaczyna się zazwyczaj od 3 tygodnia.

3 tydzień ciąży – już coś się dzieje!

W 3 tygodniu ciąży zaczynają się właśnie różne ciekawe rzeczy. Podczas tego okresu zarodek przyjmuje postać płynnego pęcherzyka, który osiada w macicy. Jajowód zaczyna się przygotowywać to tego, aby być tym najważniejszym miejscem dla Twojego dziecka przez najbliższe 9 miesięcy.

4 tydzień ciąży – kluczowe zmiany

W 4 tygodniu ciąży tworzy się tzw. dysk zarodkowy, który przekształca się w poduszkowate ciałko zawierające komórki, które z czasem staną się tkankami, a potem organami maleństwa. W tym czasie zaczynają też się kształtować pierwsze struktury anatomiczne i wewnętrzne narządy dziecka.

5 tydzień ciąży – serduszko zaczyna bić

5 tydzień ciąży to moment, kiedy zaczyna bić serce Twojego maluszka! Już teraz twoje ciało jest pełnoprawnym domem dla tej małej istoty. Przychodzą też pierwsze, nieco nieprzyjemne oznaki ciąży, takie jak mdłości, zły nastrój czy zmęczenie.

10 tydzień ciąży – maleństwo nabiera kształtów

10 tydzien ciąży to okres, gdy twoje dziecko zaczyna coraz bardziej przypominać maleńkiego człowieka. Główka, ręce, nóżki – wszystko powoli staje się dla rodziców coraz bardziej “namacalne”. Warto zaznaczyć, że w 10 tygodniu ciąży kobiecie warto udać się na pierwsza kontrolna wizytę u lekarza, aby upewnić się, że wszystko rozwija się prawidłowo.

12 tydzień ciąży – kluczowy moment

12 tydzień ciąży jest szczególny dla Twojego maleństwa, ponieważ om 50% wzrasta uczulenie na bodźce dźwiękowe i bodźce mechaniczne.

14 tydzień ciąży – ruchy dziecka

W 14 tygodniu ciąży twój maluszek zaczyna się ruszać, a jego kończyny zyskują jeszcze większą sprawność. To właśnie teraz może zacząć zauważać świat, który go otacza.

15 tydzień ciąży – zmysł dotyku

Kiedy mija 15 tydzień ciąży, twoje dziecko zaczyna eksperymentować z dotykiem, a jego ciałko staje się wrażliwe na bodźce z zewnątrz. To także moment, w którym płeć dziecka jest już dobrze widoczna na badaniach ultrasonograficznych.

Z każdym kolejnym tygodniem ciąży, twoje dziecko rozwija się i przygotowuje się do życia na zewnątrz brzucha mamy. To niezwykła podróż, która może być czasem wyboista, ale z pewnością warta przeżycia.

Podróż przez kolejne etapy ciąży – krótkie spojrzenie

W trakcie 1 tygodnia ciąży, mimo że jeszcze nie doświadczasz żadnych symptomów, zachodzi zapłodnienie oraz powstaje zygota. W trakcie 3 tygodnia ciąży, zarodek przekształca się w płynny pęcherzyk i zagnieżdża się w macicy, co stanowi punkt wyjścia do dalszego rozwoju płodu. Natomiast w 4 tygodniu ciąży, zaczynają się kształtować pierwsze struktury anatomiczne i organy Twojej pociechy.

W 5 tygodniu ciąży, kluczowe wydarzenie – serce maluszka zaczyna bić, choć razem z tym pojawiają się już pierwsze, kłopotliwe objawy ciąży. Za to w 10 tygodniu ciąży, dziecko zyskuje coraz bardziej wyraźne kształty i dla rodziców staje się bardziej “namacalne”. Warto w tym czasie udać się na pierwszą wizytę kontrolną u lekarza.

W 12 tygodniu ciąży maleństwo staje się bardziej wrażliwe na bodźce dźwiękowe i mechaniczne, co jest kluczowym momentem rozwoju. Następnie w 14 tygodniu ciąży, dziecko zaczyna się poruszać a jego kończyny stają się coraz bardziej sprawne. W 15 tygodniu ciąży, zmysł dotyku zaczyna nabierać znaczenia dla maluszka i jego ciało reaguje na bodźce z zewnątrz. To także czas, gdy na badaniach USG można już rozpoznać płeć dziecka.

Total
0
Shares
Poprzedni
Objawy nowotworów: Jak rozpoznać nowotwór płuc i inne częste nowotwory?

Objawy nowotworów: Jak rozpoznać nowotwór płuc i inne częste nowotwory?

Zdając sobie sprawę z niepokojącego wzrostu zachorowań na nowotwory, coraz

Następny
Hybryda jak zrobić: Praktyczny poradnik krok po kroku

Hybryda jak zrobić: Praktyczny poradnik krok po kroku

Hybrydy to jeden z najpopularniejszych sposobów na trwałe i stylowe paznokcie

Inne, polecane artykuły w serwisie